Szukaj
  • Agata

Aranżacja okien.

Wyczekana wiosna nadeszła. Okna już umyte, można wyglądać i podziwiać budzącą się przyrodę. Już zdradziłam największy sekret okna, mianowicie jego funkcję, którą jest prezentowanie nam widoku za oknem. Dostarcza nam tez świeżego powietrza oraz odgłosów z podwórza, gdy go uchylimy. Legenda głosi, że w Holenderskich domach okna miały jeszcze inne zadanie. Duże, często niezasłonięte okna mają związek z marynarzami. Wielu z nich wypływało na długie miesiące, pozostawiając żony w domach. Wierności miały dochować właśnie dzięki oknom, przez które sąsiedzi dokładnie widzieli co robią "słomiane wdowy". Jego funkcje bezsprzeczne wpływają na komfort i bezpieczeństwo, a więc o ich słuszności nie trzeba dywagować. Zatem tematem wpisu jest oprawa okienna. O eksperckie stanowisko poprosiłam Hanię Szlachetko, która zawodowo zajmuje się aranżacją okien.


Dostępność materiału w tysiącach wariatów i mnogość rozwiązań technicznych oczywiście daje pole do popisu, tworzy też zagwozdkę. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Lubie na takie pytania odpowiadać: Twoje! Jako pierwszy temat podniosę rzeczywistości znajdującej się za oknem. Ma znaczenie czy naszym zamysłem jest zwrócenie uwagi widza (obserwatora) na rozciągający się piękny widok za naszego okna, prezentujący urokliwe elewacje kamienic na starówce lub połacie pól i lasów, czy elewację garażu sąsiada. W oprawie obrazów są dwa założenia: 1). akcentujemy ramą początek i koniec miejsca do podziwiania 2). pozwalamy, by obraz wyszedł poza ramę, która to staje się kontynuacją obrazu. Można porównać znaczenie ramy dla obrazu, do zasłon dla okna. Co jeśli nie chcemy eksponować widoku za oknem? Niech uwaga zostanie w pomieszczeniu, tekstury, faktury, kolory, formy niech zapełnią estetyczny głód widza. Teoria tworzenia trójwymiarowości w rysunku mówi, że im ciemniej, tym głębiej. Zatem można wycofać widok za okna, delikatnie podkreślając plan pierwszy (pomieszczenie) jaśniejszymi tonami. Pamiętać jednak trzeba o mocy kontrastu, ciemna plama na jasnych ubraniach jest bardziej widoczna niż inne.To jak bardzo eksponowany jest obraz (widok za oknem), nie zależy tylko od ramy (zasłon), spore znaczenie ma otoczenie/ sąsiedztwo na powierzchni ściany.


Gdy nasze wnętrze domu opowiada swoją integralną historię, a okno to dziura w ścianie, która doprowadza światło i powietrze, na ratunek przybędzie... "odważna" dekoracja. Nie boi się blokowych elewacji, a piękne widoki wedle zamysłu; wyeksponuje, zneutralizuje, wyciszy.

----------------------------------------------------------------------------------


Plastycznych założeń w budowaniu wrażeniowości jest wiele. Jakie rady daje ekspert? Poprosiłam koleżankę o pomoc. Hania zawodowo zajmuję się oprawą okienną, a jej znajomość tematu owocuje realizacjami w całym kraju.


Czy istnieje złoty standard w oprawie okiennej?

Nie istnieje. Każde wnętrze jest inne i wymaga innej oprawy. Doboru materiału odbywa się w zależności od potrzeb klienta, jego preferencji zarówno jeśli chodzi o walory wizualne tkaniny jak również praktyczne i funkcjonalne.


Czym zatem kierować się przy wyborze oprawy?

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: jaką funkcje ma spełniać nasza dekoracja okienna. Czy ma to być roleta bądź zasłona do chronienia się przed promieniowaniem słonecznym, czy wzrokiem sąsiadów, czy ma to być element wyłącznie dekoracyjny, dopełniający nasze wnętrze. Na rynku mamy ogromny wybór tkanin od blackoutów i dimoutów, po materiały delikatne i przezierne. W zależności od potrzeby wybieramy między nimi. Kolejnym aspektem jest rodzaj okna. Jeżeli jest to okno tarasowe i służy do wychodzenia (jest naszym ciągiem komunikacyjnym), to rozsądniejszym wyborem będzie firana lub zasłona, która nie będzie nam kolidowała przy częstym korzystaniu z okna. Zastosowanie rolety rzymskiej czy żaluzji drewnianej będzie nie praktyczne, za każdym razem będziemy musieli podnosić je do góry. Takie rozwiązanie będzie dobre do okna w kuchni, żeby pięknie wykończyć pomieszczenie lub do pojedynczych okien, które odpowiadają za wentylację pomieszczenia i większość czasu są uchylane np. w salonie kąpielowym czy pokoju dzieci. W zależności od rodzaju pomieszczenia dobieramy kolorystykę i fakturę tkanin.


Najczęściej popełniane błędy, jakie zauważasz w „polskich domach” dotyczące oprawy okien?

1. Źle dobrany kolor dekoracji okiennych oraz nietrafiona aranżacja

2. Zbyt nisko zamontowany karnisz

3. Za krótkie firany i zasłony

4. Zasłony śledzie:), czyli za wąskie

TOP 3 rad Hani Szlachetko dla Pań domu?

1. Jeżeli firana to tylko biała Zrezygnuj z firan w kolorze écru.

2. Zawsze montuj szyny do sufitu, nigdy nad oknem w nadprożu.

3. Zawsze bierzemy pod uwagę zarówno funkcję użytkową jak i dekoracyjną.

4. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zadzwonić do nas :) https://hannaszlachetko.pl/

----------------------------------------------------------------------------------


Oprawa okien ma też swoje zdolności w tworzeniu złudzenia optycznego. Gdy chcemy utworzyć we wnętrzu ład i symetrię, a wnęka z naszym oknem jest rozmieszczona poza osią symetrii pomieszczenia, oprawa okienna pomoże. Firany, zasłony i rolety swoją wariacją mogą przenieść oś symetrii.

Mam nadzieje, że wpis Wam pomógł, a temat oprawy okien nie jest już tak straszny.