Szukaj
  • Agata

Design Thinking- proces projektowania

Zastosowanie w życiu codziennym metody projektantów.


Metoda często wykorzystywana przez zespoły projektowe pracujące nad produktem, usługą, procesem. Biorąc udział w szkoleniu Design Thinking w siedzibie Google we Wrocławiu, widziałam ludzi różniącymi się ideami, podejściem, osobowością, założeniami czy sposobem komunikacji. Wszyscy pomimo tych różnic osiągnęli cel- ukończyli szkoleniowe zadanie. Pomyślałam, że warto podzielić się uproszczoną wersją z innymi. Możliwość zastosowania takiego modelu działania widzę w życiu każdego człowieka. Wszyscy stoimy na co dzień przed jakimiś wyborami. W zależności od wagi sprawy, konsekwencje decyzji są różne. Metodę Design Thinking uprościłam do kilku zadań wskutek odpowiedzi na nie, powinniśmy dokonywać trafniejszych wyborów.

Czym jest Design Thinking?

To metoda praktykowana od dobrych kilkudziesięciu lat. Stosują ją światowe marki, jak Apple czy Google. Definiowana jest jako podejście, sposób myślenia czy filozofia. Proponowanie nowych rozwiązań zostaje poprzedzone gruntownym poznaniem i zrozumieniem potrzeb człowieka. Metodologia jest absolutnie uniwersalna i intuicyjna, a dzięki fundamentom, na których bazuje - kulturze zrozumienia, dociekliwości i kwestionowaniu utartych schematów - pomaga lepiej odpowiadać na ludzkie potrzeby. Szybko odnajduje słabe punkty, których zniwelowanie może znacząco przyczynić się do podniesienia jakości życia, pracy oraz ludzkich doświadczeń.


Rodzinna burza ...mózgów.

Zastosowanie metody w życiu codziennym- przykład.

Jeśli planujesz remont, może zakup cennej rzeczy, inwestycję w dom lub stoisz przed podjęciem ważnej decyzji, warto sobie pomóc.


1. Trzeba poznać problem. Wypisz wszystkie wątpliwości, możliwe wersje tego co Cię gryzie, czego się obawiasz. Na tym etapie tylko je nazywasz, więc nie szukaj w głowie odpowiedzi.


2. Burza mózgów. Jeśli Twój temat ćwiczenia wynika z potrzeby przeprowadzenia remontu,

a problemem jest obawa o budżet domowy, potrzebujesz każdej opcji, która przybliży Cię do rozwiązania problemu. Poproś domowników lub przyjaciół o burzę mózgów. Każda osoba to inne spojrzenie czy doświadczenie życiowe. Na zajęciach mieliśmy w pięcioosobowej grupie podać w przeciągu dwóch minut czterdzieści skojarzeń z hasłem JABŁKO. Obowiązuje jedna zasada: nie ma złych odpowiedzi. Racuchy, ocet czy Newton (legenda głosi, że Newton siedział pod jabłonią, spadające na jego głowę jabłko uświadomiło mu o sile, którą nazywamy dziś grawitacją).


3. Wybierz opcje, które często się powtarzały lub są nieoczywistymi, acz szybkim do sprawdzenia pomysłami. Często myśląc o zrealizowaniu jakiegoś pomysłu, skupiamy się na jego wycenie, biorąc pod uwagę tylko walutę. Mamy sporą tradycję barterową, czyli wymiana przedmiotu za przedmiot/usługi za usługę. Dzięki FB i IG wiemy, kto się czym zajmuje, jakie ma hobby i talenty. Pomoc za pomoc. Przykład: zgłosiła się do mnie dziewczyna o konsultację mieszkania, nad którego zakupem się zastanawiała. Zobaczyłam, że zajmuje się projektowaniem stron. Zaproponowałam usługę za usługę. Tak dawniej było, ktoś uprawiał ziemię, a ktoś budował piec.

4. Pomysły które możesz wprowadzić w działanie od razu, wprowadź. To jest etap „prototypownia”. Jeśli jako jeden z pomysł w utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego podczas remontu jest oszczędzanie, podejmij dalsze kroki, by zobaczyć potencjał tego rozwiązania.

Książka “Complete design thinking guide for successful professionals”, z której korzystam, wprowadza nas w lekturę, uspokajającymi słowami mówiąc, iż nie ma na celu zmienić naszego sposobu myślenia, a jedynie przedstawia metodę jako uzupełnienie, pewną możliwość w sposobie podejmowania decyzji. Prowokacyjnie zadając pytanie:

“Dlaczego nie?”


Styczeń jest miesiącem noworocznych planów i postanowień. Badania* podają, że aż 70% założeń jest nierealizowane. Super jak dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę ów postanowienie nie jest naszą wewnętrzną potrzebą, a jednie chwilową inspiracją czy konsumpcyjną kreacją. Gorzej jak wypominamy sobie byciem niekonsekwentny czy leniwym. Miniony rok dla wielu był stresujący nie tylko obawami dotyczącymi zdrowia, również utrzymaniem płynności finansowej. Życzę wszystkim zdrowia i dobrobytu, jako urodzona optymistka wierzę w spełnienie marzeń, z naciskiem na spełnianie/realizowanie a tu przydaje się zejście na ziemię i pewna kalkulacja. Obecne spekulacje światowe budzą niepokój i niepewność, zadbajmy o nasz spokój ducha i podejmujmy przemyślane decyzje.


*"amerykańscy naukowcy" = ktoś, kiedyś napisał


Complete Design Thinking Guide for Successful Professionals. Daniel Ling.