Szukaj
  • Agata

Rośliny w naszych domach.

Czas na zielone, naturalne, rozluźniające i kojące ...elementy wystroju wnętrz! Choć dziwnie nazywać elementem coś, co żyje i rośnie. Zapraszam do zapoznania się z ciekawymi spostrzeżeniami -miłośniczki przyrody prywatnie a zawodowo architektki krajobrazu- Adrianny Aszurkiewicz.


Rośliny stały się tak samo ważne jak obraz w elementach wystroju wnętrz. Rośliny są żywą sztuką, podobnie jak rzeźba. Prezentują kolor, fakturę i różnorodność form, wnoszą naturalny element do sztucznego środowiska, wzbogacając przestrzeni i poprawiając nam samopoczucie. Rośliny odpowiadają za oczyszczanie powietrza, chłodzą pomieszczenie i kontrolują wilgoć, wpływając na nasze zdrowie i wygląd, bo suche powietrze podrażnia nasze śluzówki, ale ma też negatywny wpływ na zdrowie i wygląd naszej skóry. Oczywiście bardzo ważną rolę odgrywają rośliny, psychologicznie wpływając na nas. Zieleń reprezentuje naturę i poczucie spokoju, życzliwości i świeżości, wprowadza harmonię. Nasz mózg odbiera go jako barwę uspokajającą, sprzyjającą rozluźnieniu co zapewne odczuwamy po kąpielach leśnych. Jak stworzyć optymalne korzyści z posiadania roślin w domu porozmawiałam z Adrianną Aszurkiewicz, architekt krajobrazu. Wielka miłośniczka przyrody, która z wielką cierpliwością odpowiada na pytania „Jak radzić sobie w ogrodzie z chwastami?” mówiąc: nie ma chwastów, są tylko spontanicznie rosnące rośliny.


Zamiłowanie do przyrody

Za co dopowiadają rośliny w naszych mieszkaniach i jaka jest ich rola ?

Jako przyrodnik powinnam wylewnie opowiedzieć o roli oczyszczania powietrza, zwiększenia jego wilgotności oraz o produkcji tlenu, ale tak naprawdę, musielibyśmy każdą wolną przestrzeń wypełnić roślinami, aby te kwestie miały jakiś większy sens w naszych mieszkaniach. Rośliny przede wszystkim poprawiają nastrój. Zielony to kolor, który od początku ludzkości był z nami i nas uspokajał. Rośliny były zwiastunem pożywienia, schronieniem przed palącym słońcem i materiałem do prostych narzędzi i budowli. Rośliny są w nas, czy tego chcemy, czy nie. Uważam, że zieleń w naszych mieszkaniach powinna przede wszystkim przypominać nam o tym, że od zawsze jesteśmy związani z naturą, która z kolei uczy nas wdzięczności i pokory do świata.


Jak dobierać rośliny do swoich domów i jaki je rozmieszczać między pokojami ?

Wiele artykułów przeczytałam na ten temat, które sprowadzały się np. do tego, że skrzydłokwiaty są najlepsze do sypialni, ponieważ produkują względnie dużo tlenu i pomaga to nam zasnąć. Sama na początku tak bardzo uwierzyłam w te informacje, że czym prędzej pobiegłam do kwiaciarni zakupić rośliny oczyszczające powietrze, takie jak m.in.: bluszcze, epipremnum, trzykrotkę czy wspomniany skrzydłokwiat. Zadowolona, że właśnie pozytywnie wpłynęłam na warunki mieszkania, po niedługim czasie ochłonęłam z tego zielonego szaleństwa. Do tego, dlaczego rośliny oczyszczające powietrze to mit, wrócę później. Rozmieszczenie roślin w pomieszczeniach ma jedynie jedno ograniczenie, dostępność światła. Jeśli pomieszczenie jest ciemne, na pewno sukulenty tam sobie nie poradzą, będą marnieć i słabo rosnąć. Z kolei postawienie skrzydłokwiatu lub bluszczu na parapecie południowym sprawi, że słońce spali ich liście. Ważne jest zorientowanie się o warunkach świetlnych w naszych domach, a przed zakupem roślin, przeanalizowanie ich optymalnych stanowisk. Tak naprawdę większość roślin domowych wymaga rozproszonego światła.

Zielone patio.

Czy jest jakiś przelicznik kwiatów na m2 czy m3 ?

Nie ma. Warto natomiast przytoczyć tutaj mit roślin oczyszczających powietrze, których ranking bardzo łatwo znaleźć w Internecie. Lista 18 roślin powstała na podstawie badań NASA, które odbywały się w sterylnych, laboratoryjnych warunkach w pomieszczeniach o pojemności 1 m3. Kolejną kwestią jest to, że rośliny były posadzone w specjalnych konstrukcjach z filtrem i z zastosowaniem węgla aktywnego, który to on w dużej mierze oczyszczał powietrze poprzez specjalnie skierowane wiatraczki. Ponadto, okazało się, że nawet nie same liście oczyszczają powietrze, a raczej mikroorganizmy żyjące w ziemi. Warto też zaznaczyć, że do badań wybrano wyłącznie rośliny cieniolubne oraz ranking ten nie przedstawia wcale najlepszych z najlepszych w zakresie oczyszczania powietrza, a jedynie są to wszystkie badane przez NASA rośliny. Nie skreślajmy zatem innych, ponieważ może się kiedyś okazać, że będą pod tym względem lepsze.


Najbardziej polecane kwiaty do naszych domów?

Najbardziej polecam te, które trafiają w gust. Roślina powinna być elementem mieszkania zgodnego z poczuciem naszej estetyki. Jeśli ktoś woli bogato ukwiecone azalie i kolorowe liście – nie śmiem zaproponować inaczej. Nawet pogodziłam się z tym, że mój tato ma w całym mieszkaniu tylko kaktusy.


Czy są jakieś złe wybory? Przeciwskazania względem jakiś konkretnych roślin? ...może jakieś zabobony?

O zabobonach szczerze mówiąc, nie słyszałam i raczej nie wierzyłabym w nie. Uczulać mogą natomiast fikusy, które przy zranieniu wydzielają toksyczną substancję – lateks. Podrażniać skórę mogą również krotony oraz wilczomlecze. Są to raczej skrajne przypadki, ale mogą występować na skórze wysypki po kontakcie ze zranionymi liśćmi. Oczywiście wszystkie rośliny, które mają intensywny zapach, mogą okazać się uczulające, nawet zioła. Warto też zwrócić uwagę na zwierzęta domowe, które mogą zatruć się po nieroztropnym spożyciu liści, np. fikusa. Znam jednak osobiście przypadek, że kot potrafił zjeść całą roślinę i nic mu nie było. Jednak nie polegałabym na tym wyjątku. Dbajmy o nasze zwierzak, wybierając nietrujące rośliny. Odnośnie jeszcze złych wyborów, starannie oglądajmy roślinę przed zakupem. Często tanie i przecenione rośliny są zaatakowane przez szkodniki, które z łatwością potem przeniosą się na inne. Dlatego jeśli zobaczymy pajęczynki, drobne robaczki w ziemi lub na spodzie liścia, zrezygnujmy z zakupu w tym miejscu.


_____________________________________________________________________

Lista filtrujących powietrze roślin, zaleca się postawić jedną doniczkę na 10 metrów kwadratowych. Rośliny, które nie są toksyczne dla zwierząt: Areka, Daktylowiec Niski, Gerbera Jamesona, Paproć Wyniosła, Rapis Wyniosły, Storczyk, Zielistka Sternberga.

Rośliny toksyczne dla zwierząt: Aglaonema, Aloes, Anturium Andrego, Bluszcz Pospolity, Chryzantema Wielokwiatowa, Czermiówka, Difenbachia, Dracena Dermeńska, Dracena Obrzeżona, Dracena Wonna, Epipremnum Złociste, Figowiec Benjamina, Sanseweria Gwinejska, Skrzydłokwiat

-wnioski z badań NASA

----------------------------------------------------------------------------------


Warto otaczać się roślinami, jest to naturalne środowisko dla człowieka- sprzyjające mu. Ostatnio dostałam poradę od zielarza, bym dużo spędzała czasu „na zielonym”, chodząc po rosie, leżąc na trawie. Gdy moje samopoczucie się poprawiło, podzieliłam się dobrymi wiadomościami z babcią, na co usłyszałam „No tak, dawniej to wszyscy chodzili na boso po rosie”. Teraz gdy aura sprzyja bardziej chodzeniu po kałużach, zadbajmy o nasz mikroklimat w domu. Ostatnio oglądanie telewizora jest mocno stresogennym zajęciem, proponuję wykorzystać ów „pudło” jako kwietnik i zastawić go roślinami, wyjdzie nam to na pewno na zdrowie. Jeśli chodzi o zdrowie i odpoczynek psychiczny, zwróćmy uwagę, gdzie szukamy ów wytchnienia. Lasy i spacery po polanach na wsi, parki i skwerki w miastach, na wyjazdach zawsze w hotelowym spa jest muzyczka z ptasich rozmów i rozpylony harmonizujący zapach roślin. Jeśli ktoś uważa, że nie ma ręki do roślin a che się nimi otaczać w swoim domu, rozwiązaniem może być, poszukać firmy ogrodniczej, która dzierżawi rośliny. Wymieniając je w ramach abonamentu. Co do tzw. ręki do roślin, zdradzę sekret babci. Do roślin trzeba mówić!


----------------------------------------------------------------------------------


Dziękuje Adzie, za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem!

Bardzo zachęcam do obserwacji wnętrzarskich poczynań Pana Marcina Tyszki. Jego mieszkanie jest ubrane roślinami, jednak nie tworzy to wrażenia majenia domu na Zielone Świątki, raczej ładną kompozycję rodzinnej fotografii- rośliny nie są wyposażeniem czy żywą rzeźbą- myślę, że są domownikami. Polecam: https://www.instagram.com/tysiohome/


Materiały mające wpływ na efekt końcowy wpisu: "Zdrowy dom" -Katarzyna Dwornik

"Kąpiele leśne" -Amos M Clifford

Zdjęcia z https://www.instagram.com/tysiohome/ za pozwoleniem właściciela konta.